صفحه اصلی اخبار بازار فیلم گفتگو با نماینده شبکه دویچه وله در پانزدهمین بازار فیلم ایران
template ."/tools.php");?>
گفتگو با نماینده شبکه دویچه وله در پانزدهمین بازار فیلم ایران چاپ نامه الکترونیک

بازار فیلم ایران برای شبکه ما یک فرصت است
مانفرد کریچ مسئول غرفه شبکه دویچه وله در پانزدهمین بازار فیلم ایران در گفتگویی با بخش بین‌الملل روابط عمومی جشنواره فیلم فجر گفت که باعث افتخار او است که می تواند هر سال به بهانه بازار فیلم به ایران بیاید.


او در پاسخ به این سوال که نظرش در مورد ایران چیست گفت: «ایران کشور زیبایی است. من از سال ۲۰۰۳ هر سال به ایران می آیم، ایران و به خصوص مردم ایران را خیلی دوست دارم.»

کریچ در مورد بازار فیلم ایران که مدت ۱۰ سال است در آن شرکت می کند گفت: «به عنوان نماینده ی دویچه وله آلمان که کار اصلی آن تولید و پخش برنامه های مستند است باید بگویم که تخصص زیادی در مورد فیلم های موجود در بازار فیلم ندارم. من از بخش مستند اصلاع دارم و به طور کلی معتقدم این اتفاق فرصت ارزشمندی برای همه‌ی شرکت های برنامه‌سازی و فیلم‌سازی است که در اینجا دور هم جمع شوند با هم گفتگو کنند و با محصولات هم آشنا شوند. مثلا شرکت من می‌تواند برنامه‌های مستند فراوانی را با موضوعات مختلف برای کشورهای مختلف تهیه کند.»

او در مورد سابقه تولید فیلم مستند در مورد ایران در شبکه دویچه وله افزود:«ما برنامه های مستندی  در مورد ایران، تاریخ آسیا و خاورمیانه داریم.»

او در پاسخ به اینکه با توجه به حضور در بازارهای فیلم مختلف تفاوت بازار فیلم ایران با دیگر بازارها گفت: «در اینجا کشورهای زیادی برای ارائه محصولات خود حضور دارند. کشورهایی مثل لبنان، ترکیه، سوریه و دیگر کشورها، تمرکز بازار در اینجا روی فیلم و برنامه تلویزیونی است. این اتفاق منحصر به فردی است که در ایران می‌افتد. کشورهای دیگر نظیر سنگاپور یا مالزی هم بازارهای تخصصی مثل بازارهای محصولات تکنولوژی روز وجود دارند اما بازار فیلمی که در ایران است در آسیا اتفاق نمی‌افتد. بنابراین نمی‌توانم مقایسه‌ای انجام بدهم.»

کریچ که تا کنون ۱۰ دوره در بازار فیلم ایران و همزمان در جشنواره فیلم فجر حضور داشته می‌گوید که در طول چند روز حضورش در ایران هنوز موفق نشده فیلم ببیند اگرچه واقعا فیلم‌های ایرانی را دوست دارد:« متاسفانه به دلیل مشغله‌ای که در بازار هست نمی‌توانم غرفه را ترک کنم. تمام روز باید در بازار فیلم باشم. از این بابت ناراحت هستم چون خبرهای خیلی خوبی در مورد فیلم‌های ایرانی شنیدم که همکاران در غرفه‌های دیگر می‌گویند. خیلی دوست دارم که حداقل چند فیلم ببینم. قبلا چند فیلم ایرانی خیلی خوب از تلویزیون آلمان دیده‌ام و واقعا آن‌ها را دوست داشتم.»

او دلیل علاقه به حضور در بازار فیلم ایران می گوید: «برنامه‌های شبکه تلویزیونی ما طرفداران زیادی در تمام دنیا دارند و بازار فیلم ایران فرصت مناسبی است تا بتوانیم برنامه‌های خود را به دیگر کشورها معرفی کنیم. این موقعیت را شاید نتوانیم در جایی دیگر پیدا کنیم.»

کریچ در خاتمه می‌گوید: «به نظر من مهمان‌نوازی ایرانی ها فوق‌العاده است. نکته دیگر این است که من در اینجا با خیلی‌ها آشنا شدم، مردم اینجا واقعا تحصیل‌کرده هستند. و باید اضافه کنم که غذاهای ایرانی بی‌نظیر هستند. در حقیقت باید بگویم خیلی خوشحالم از اینکه بازار فیلم بهانهپ‌های است برای این که هر سال بتوانم به ایران بیایم.»

 

جمعه ۲۶ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۱